Írta: Varga István és Erika, akik 1992 óta rendszeresen vásárolnak fel régiségeket és komplett hagyatékokat. A VargaAntik és a Rugexpert családi vállalkozások büszke tulajdonosai.
Írta: Varga István és Erika, akik 1992 óta rendszeresen vásárolnak fel komplett hagyatékokat. A VargaAntik és a Rugexpert családi vállalkozások büszke tulajdonosai.
Ki akarná, hogy féltve örzőtt kincsei a kukában végezzék?
Megbecsült kincs vagy felesleges lom lesz az antik tárgyakból, amikor örököseink kezébe kerülnek?
50 év felett
Kinek nyújt segítséget ez az írás?
Egy bizonyos kor felett egyre gyakrabban jut eszünkbe, hogy mi lesz majd szeretett tárgyainkkal, féltve őrzött értékeinkkel és emlékeinkkel, ha már nem leszünk. Vajon azok, akikre hagyjuk őket, értékelni és becsülni fogják, vagy csak felesleges lomként tekintenek majd rájuk?
Mi nemrég léptünk az ötödik évtizedünkbe, és egyre többször merülnek fel bennünk is ezek a kérdések.
Több mint 32 éves régiségkereskedői tapasztalatunk által jól tudjuk, hogy hiába őrzünk már évtizedek óta büszkén egy különleges Herendi porcelánt, egy régi órát vagy egy antik festményt, az örökösök számára ezek sajnos néha nem jelentenek többet egyszerű kacatoknál.
Vajon mitől függ, hogy egy régiség érték vagy lom lesz a fiatalabb generáció szemében, és mit tehetünk azért, hogy a családi kincsek ne egy lomtalanításon végezzék? Ebben a cikkben azt járjuk körül, hogyan gondoskodhatunk arról, hogy féltve őrzött régiségeink valóban méltó helyre kerüljenek.

Változik a világ, változik az ízlés
Ahogy a világ felgyorsul, úgy alakul át vele együtt a fiatalabb generáció ízlése is. Míg régebben egy antik étkészlet vagy egy faragott, neobarokk bútorcsalád a presztízs szimbólumának számított, mára sajnos egyre kevesebben látják meg ezek valódi értékét.
A fiatal örökösök többsége ma inkább a praktikus, modern és könnyen kezelhető berendezési tárgyakat részesíti előnyben, miközben a generációkon át féltve őrzött családi hagyatékok háttérbe szorulnak. Jobb esetben a padláson porosodnak, rosszabb esetben pedig a szemét között végzik.
Vajon miért történt ez a változás, és hogyan hat mindez az antik tárgyak jövőjére?
Természetesen nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy minden generáció más értékek mentén gondolkodik, és ez teljesen természetes. Attól, hogy a fiatalabbak ma inkább a modern, praktikus dolgokat részesítik előnyben, még nem jelenti azt, hogy ne lennének érzékenyek vagy tisztelettudók.
Fontos, hogy ezeket a különbségeket ne konfliktusként, hanem lehetőségként éljük meg: beszélgessünk velük, ismerjük meg az ő nézőpontjukat is, mert így találhatjuk meg együtt a legjobb megoldást családi örökségünk megőrzésére.
Mik lehetnek a következmények?
Nem egyszer láttuk már, ahogy értékes régiségek az éves lomtalanítás alkalmával a szemét között landoltak, antik bútorokból tűzifa lett, vagy családi ereklyéket herdáltak el fillérekért az örökösök, mert nem ismerték fel a valódi értéküket.
Ez azért is különösen fájdalmas, mert az idősebb generáció ezekben az antik tárgyakban nem csak a mútat látja, hanem a családi emlékeket, és a felmenők örökségét. Mikor ezek a régiségek méltatlan sorsra jutnak, sokan úgy érzik, teljesen jogosan, mintha a családi múltjukat dobták volna el velük együtt. Ez a szívfájdalom pedig teljesen érthető.
Mit tehetünk, hogy a régiségek méltó helyre kerüljenek?
A legelső és legfontosabb lépés a nyílt és őszinte beszélgetés. Ne féljünk elmondani családtagjainknak, hogy mit jelentenek számunkra ezek a régiségek, milyen emlékek kötődnek hozzájuk, és miért tartjuk őket különösen értékesnek. Gyakran előfordul, hogy a fiatalabb generáció egyszerűen nincs tisztában ezekkel a történetekkel, és ezért nem is érti, miért olyan fontos számunkra egy-egy antik darab.
Fontos, hogy tudatosítsuk bennük ezeknek a tárgyaknak a történelmi és érzelmi értékét. Ha esetleg úgy érezzük, hogy nem találnak majd méltó helyere a családban, jobb előre gondoskodni arról, hogy olyan helyre kerüljenek, ahol továbbra is megbecsülik és értékelik őket. Akár egy szenvedélyes gyűjtő, akár egy múzeum kezébe kerülve, ezek a tárgyak továbbra is élni fognak, őrizve családja történetét és értékét.
Mit tegyünk, ha mégsem érdekli őket?
Ha a beszélgetések során kiderül, hogy az örökösök egyáltalán nem érdeklődnek a régiségek iránt, fontos, hogy időben felismerjük ezt a helyzetet, és reálisan gondoskodjunk szeretett tárgyaink jövőjéről. Ilyenkor érdemes olyan szakemberhez fordulni, aki nem csupán felismeri, hanem valóban megérti ezek értékét, és segít olyan új tulajdonost találni, aki méltóképpen vigyáz majd rájuk.
Ne feledjük: egy megalapozott döntés most nemcsak lelki nyugalmat ad, de azt is biztosítja, hogy régiségeink méltó helyre kerüljenek, és ne egyszerű lomként végezzék.
Miért lehet hasznos szakértő segítségét kérni?
Ha már eldöntöttük, hogy megválunk régiségeinktől, kulcsfontosságú, hogy kihez fordulunk. Egy megbízható és szakértő régiségkereskedő segíthet nem csak reálisan felmérni a tárgyaink értékét, de arról is gondoskodik, hogy azok a megfelelő kezekbe kerüljenek továbbadás után. Így biztosak lehetünk benne, hogy szeretett családi örökségeink újra méltó helyükön tündökölhetnek, miközben mi nyugodtan hátradőlhetünk, tudva, hogy helyesen döntöttünk.
Amennyiben úgy dönt, hogy minket bíz meg régiségei értékesítésével, garantáljuk, hogy szeretett tárgyai méltó helyre kerülnek. Antik darabjai új életre kelhetnek gyűjtőknél, kastélyok autentikus berendezéseként, múzeumokban, előkelő éttermek, elegáns otthonok vagy stílusos kávézók díszeiként. Akár színházi előadásokban vagy filmekben is szerepelhetnek, továbbörökítve értéküket és szépségüket az elkövetkező generációknak.
Kíváncsi, hova kerülnek tőlünk antik tárgyai?
Gyűjtemények, Színházak, Filmek, Éttermek, Kávézók, Kastélyok, Otthonok...
Velük is dolgoztunk már!
Többek között ők is megbíztak bennünk és nem bánták meg!



